Apie projektą

„Šilutės sekretai“ – išskirtinis projektas mieste, suteikiantis šilutiškiams ir miesto svečiams galimybę pasižvalgyti po senąją Šilutę, praskleisti jos paslaptis. Jį įgyvendina Šilutės Meno mokykla, SBA bendrovė „Šilutės baldai“ ir Šilutės rajono savivaldybė

Šilutės sekretų

Pirmasis "sekretas"

„Šilutės sekretai“ – unikalus projektas Lietuvoje ir Europoje

„Šilutės sekretai“ – tai uždengti stiklu ir įmontuoti šaligatvyje unikalūs kambarėliai, kuriuose atkurtas gyvenimas, vykęs istoriniuose Šilutės namuose XIX a. pabaigoje – XX a. pradžioje. „Sekretai“ suteikia progą pasmalsauti, ką savo namuose veikė sviestininkas, statybininkas, kaip atrodė dantų gydytojos kabinetas, kokių skanėstų buvo cukrainėje, koks gyvenimas virė siauruko ir autobusų stotyse ar karietų pašte. Į šį projektą įsitraukė ne tik miesto Meno mokykla, kurioje, vadovaujami dailės mokytojo Andriaus Sirtauto, užsiėmimus lankantys vaikai ir suaugusieji kūrė „sekretus“.  Jį kuriant prisidėjo visos Šilutės mokyklos.

Viena projekto iniciatorių, SBA bendrovė „Šilutės baldai“, pasirūpino medžiagomis, reikalingomis kurti unikalius kambarėlius, ir stiklinėmis „sekretų“ dėžutėmis. Pastarąsias reikėjo rasti tokias, kurios būtų sandarios, dengtos grūdintu stiklu, kad laikui bėgant nesusidėvėtų ir net po kelerių metų aiškiai matytųsi, koks gyvenimas kambarėliuose pavaizduotas. Tam puikiausiai tiko prancūziški grindinio šviestuvai. Juose „sekretus apgyvendino“ Andrius Sirtautas.

Pirmasis „sekretas“ – sviestininko butas ties Lietuvininkų g. 27 namu – buvo įkurdintas 2019 m. gruodžio mėn. ir stebėtas, kaip atlaiko ekstremalias sąlygas – lietų, sniegą ir netgi smalsuolių šokinėjimą ant stiklo. Išbandymas pavyko!

„Sekretai“ dar įspūdingiau atrodo naktį, nes apšviečiami iš vidaus. Tuo pasirūpino bendrovė „Įtampa“.  Tad naktinėtojai mieste ir sutemus taip pat gali pasmalsauti, kas juose pavaizduota. Visus įrengtus sekretus prižiūri Šilutės rajono savivaldybė. 

Šiuo metu rekonstruotame Lietuvininkų gatvės šaligatvyje įrengta 20 „Šilutės sekretų“. Juos nesunkiai galima rasti dairantis po kojomis abiejose gatvės pusėse einant šaligatviais nuo Hugo Šojaus dvaro iki sankryžos su Taikos ir Eglių gatvėmis.

„Šilutės sekretai“ – unikalus projektas Lietuvoje ir Europoje, kur miesto istorija atskleidžiama tokiais mažosios architektūros elementais.

Eimuntas Jankauskas

SBA bendrovės „Šilutės baldai“ vadovas

Kokios asociacijos kyla išgirdus žodį „sekretai“?

Pirmiausiai prisiminimuose vėl atgyja vaikystė, kai kartu su draugas slaptose vietose iškasus duobutes į jas vaikai pridėdavo saldainių popierėlių, blizgučių, akmenukų ir uždengę stiklo šuke juos apiberdavo žemėmis. Kiek džiaugsmo tuomet suteikdavo tokie atradimai!

Rengdamiesi šiam projektui daugybę netikėtų dalykų apie savo miestą sužinojo ir visų Šilutės mokyklų moksleiviai. Informaciją apie Lietuvininkų gatvės istorinius namus rinko Vydūno bei Pirmosios gimnazijų, Pamario ir M.Jankaus pagrindinių mokyklų moksleiviai ir mokytojai.

Šilutės Pirmosios gimnazijos gimnazistai, vadovaujami mokytojos Laimos Toliušienės,  aiškinosi  Lietuvininkų g. 3, 9, 11, 20, 26, 40 pastatų „sekretus“. Šilutės Vydūno gimnazija su mokytojomis Jūrate Guseviene bei Sandra Tamašauskiene – Lietuvininkų g. 1, 25, 27, 30, 36 pastatų paslaptis. Šilutės Pamario pagrindinei mokyklai ir mokytojoms Violetai Stanišauskienei ir Loretai Gečienei pavyko atskleisti Lietuvininkų g. 5, 7, 24, 31, 38 numeriais pažymėtų namų istorijas. Šilutės Martyno Jankaus pagrindinė mokykla su mokytoja Daiva Losiene „gliaudė“ Lietuvininkų g. 8, 10, 15, 32 pastatų paslaptis.

„Šilutės sekretai“ oficialiai pristatyti 2020 m. birželio 19 d. teatralizuoto renginio metu, per kurį atgijo senoviniai amatai, istorinės asmenybės ir tuometinis miestiečių gyvenimas. Jie tapo vienu lankomiausių objektų Šilutėje. Projektą inicijavo ir įgyvendino SBA bendrovė „Šilutės baldai“, Šilutės Meno mokykla su dailės mokytoju Andriumi Sirtautu, Šilutės rajono savivaldybė.